Słodkie prezenty - Sprawdź

Lubimy otrzymywać bukiet kwiatów ciętych. Włożone do wazonu pięknie się prezentują i potrafią ożywić każde pomieszczenie. Kwiaty cięte są jednak nadal żywe i należy odpowiednio o nie dbać, aby cieszyły nas przez większą liczbę dni. Nie wystarczy, by po otrzymaniu bukietu kwiatów ciętych, umieścić go w wazonie z wodą i nic więcej nie robić. Pielęgnacja kwiatów ciętych to jednak coś więcej, więc warto zapoznać się, jak zachować świeżość kwiatów ciętych i wiedzieć, jak przedłużyć żywotność otrzymanego bukietu. Zapoznaj się z radami umieszczonymi w dalszej części artykułu i dowiedz się, jak sprawić, aby kwiaty cięte, które otrzymasz dłużej cieszyły Ciebie oraz resztę domowników.

Świeżość kwiatów – co warto wiedzieć?


Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, kwiaty cięte żyją nadal po obcięciu. Bukiet skomponowany z kwiatów ciętych jest bardzo delikatny i należy odpowiednio o niego zadbać, aby przedłużyć jego żywotność. Kiedy otrzymamy wiązankę z pięknych kwiatów ciętych, pierwszą naszą myślą jest włożenie ich od razu do wazonu z zimną wodą kranową. Jest to błąd! Wystrzegaj się takich działań, gdyż mogą one tylko przyśpieszyć proces więdnięcia kwiatów, a nie pomóc im w utrzymaniu jak najdłuższej żywotności. Jak zachować świeżość kwiatów, by cieszyły nas dłużej? Jest na to kilka rad, które z pewnością pozwolą Ci na przedłużenie żywotności kwiatów ciętych.

Pielęgnacja kwiatów – pierwsze kroki


Najlepiej po otrzymaniu bukietu kwiatów ciętych, najpierw skupić się na wazonie. Wybierz taki wazon, który będzie odpowiednio pasować do wielkości bukietu, a następnie dokładnie go umyj, by pozbyć się ewentualnych bakterii – te potrafią doprowadzić do gnicia kwiatów od środka, a tego nikt by nie chciał! Kiedy masz już czyste naczynie, musisz przyciąć końcówki kwiatów ostrym nożem lub innym narzędziem, pod ukosem na długość 2-3 cm. Najlepiej nie używać do tej czynności ostrza, który poszarpie lub zmiażdży tkanki kwiatów (np. sekator). Przed włożeniem przyciętych kwiatów do wody, należy jeszcze usunąć wszystkie liście z dolnej części łodygi,  aby zapobiec ich zgniciu w wodzie. Tak przygotowane kwiaty cięte należy umieścić we wcześniej umytym naczyniu, najlepiej w przegotowanej i ostygniętej wodzie na poziomie połowy długości łodygi. Wyjątkiem są gerbery, które najlepiej trzymać w wazonie z wodą od 3 do 5 centymetrów wysokości kwiatów.

Świeżość kwiatów ciętych

Jak zachować świeżość kwiatów na dłużej?


Kiedy wykonałeś już wcześniej opisane kroki i  umieściłeś swoje piękne kwiaty cięte w wazonie, pamiętaj, że to nie wystarczy, byś mógł cieszyć się kwiatami na dłużej. Pielęgnacja kwiatów ciętych nie ogranicza się tylko do przygotowania ich przed włożeniem do wazonu. Świeżość kwiatów to kwestia, na której zależy chyba każdemu obdarowanemu świeżymi kwiatami ciętymi, więc warto przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na dłuższą radość z prezentu. Ważnym aspektem jest odpowiednie nawadnianie kwiatów. Należy codziennie wymieniać wodę, co zapobiegnie rozwoju mikroorganizmów, a jeśli stosujesz specjalne odżywki, wtedy zmieniaj wodę mniej więcej co 3-4 dni. Pamiętaj też, że po każdorazowym wyjęciu kwiatów z wazonu, musisz przyciąć ich końcówki przed ponownym umieszczeniem w wazonie, by nie wyschły podczas pobytu poza wodą. Pamiętaj też, że kwiaty cięte najlepiej lubią wodę przegotowaną i ostudzoną, więc podczas zmiany wody w wazonie, nie wlewaj zimnej wody prosto z kranu.

Uważaj na wyjątki!


Nie wszystkie kwiaty cięte pielęgnuje się w taki sam sposób. Istnieją gatunki kwiatów ciętych, które są wrażliwsze od reszty i potrzebują zupełnie innej pielęgnacji. W szczególności należy uważać na kwiaty takie jak: maki, poinsecje czy gazanie, gdyż zawierają w swoich pędach sok mleczny. Podczas przycinania końcówek kwiatów, wypływa z nich sok, który po włożeniu do wody zakrzepnie i całkowicie zablokuje kanaliki. Jeśli chcemy temu zapobiec, najlepiej będzie zanurzyć łodygi we wrzącej wodzie lub przypalenie ich końcówek. Większej uwagi wymagają również róże oraz liliaki – nie należy miażdżyć końcówek ich pędów, gdyż może doprowadzić to do rozwoju grzybów i bakterii. Możesz temu zapobiec poprzez włożenie końcówek łodyg do wrzątku, który przywróci drożność poboru wody kwiatów.

Gdzie ustawiać bukiet kwiatów ciętych?


Nie każdy wie, jak zachować świeżość kwiatów na dłużej. Wiele osób nie przejmuje się dalszą pielęgnacją otrzymanych kwiatów i nie zdają sobie sprawy, że wystarczy umieścić je w nieodpowiednim dla nich miejscu, aby przyśpieszyć proces więdnięcia. Każdy z nas chce, aby kwiaty były piękną dekoracją domu i stara się je jak najlepiej wyeksponować. Nie należy jednak z tym przesadzać, gdyż ważniejsza jest świeżość kwiatów. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kwiaty cięte nie znoszą ciepła, więc nie należy wystawiać ich w nasłonecznionych miejscach, a już tym bardziej przechowywać je w dusznym pomieszczeniu o wysokiej temperaturze pokojowej. Zdecydowanie bukiet kwiatów ciętych postoi nam dłużej, jeśli będzie stał w chłodnym pokoju. Tym samym ograniczymy utratę pary wodnej przez liście. Jak zachować świeżość kwiatów ciętych, kiedy w naszym mieszkaniu lub biurze jest zazwyczaj ciepło? Należy wtedy częściej otwierać okna, ale uważać na to, by kwiaty cięte nie stały w przeciągach lub wrzucić do wazonu kilka pokruszonych kostek lodu. Nie należy również bukietu kwiatów ciętych umieszczać w pobliżu owoców, gdyż te uwalniają niekorzystny dla kwiatów etylen, który przyśpiesza proces starzenia.


Świeżość kwiatów ciętych

Pielęgnacja kwiatów ciętych – co jeszcze warto wiedzieć?


Znasz już podstawowe zasady, którymi powinieneś kierować się, kiedy otrzymasz lub kupisz bukiet kwiatów ciętych. Wiesz już, jak dbać o kwiaty, by dłużej były świeże i zachowały swoją żywotność. Oprócz wymienionych wyżej rad, warto, żebyś zapoznał się jeszcze z innymi, równie ważnymi, dzięki którym dowiesz się więcej o tym, jak zachować świeżość kwiatów. Choć może wydawać się to mało istotne, odpowiedni dobór wazonu pozwala zdecydowanie wydłużyć świeżość kwiatów. Dobrym wyborem będzie zatem wazon przeźroczysty, dzięki któremu będziesz mógł kontrolować ilość i stan wody. Pamiętaj też, aby był on uprzednio dokładnie umyty i odpowiednio przystosowany do wielkości bukietu – oszczędzi Ci to późniejszych niepotrzebnych zmartwień. Ważne jest również to, aby nie umieszczać nowego bukietu świeżych kwiatów ciętych do naczynia, w którym wcześniej trzymaliśmy stary (chyba że jest umyty). Wydzielany przez poprzedni bukiet etylen może przyspieszyć proces starzenia się świeżych kwiatów.


Świeżość kwiatów ciętych

Co w przypadku, kiedy kwiaty zaczynają więdnąć?


Zdarza się czasami tak, że pomimo naszych starań kwiaty cięte lubią się nam psocić i zaczynać trochę więdnąć. Nie martw się jednak zawczasu i daj im jeszcze jedną szansę! Istnieje kilka sposób, które pomogą Ci przedłużyć świeżość kwiatów ciętych. Przede wszystkim zacznij od przycięcia łodyg i zanurzeniu ich końcówek w ciepłej, a najlepiej wrzącej wodzie. Pomóc może również ułożenie kwiatów w wannie (lub innym dużym zbiorniku), wypełnionej zimną wodą i zostawienie ich na kilka godzin. Po takiej kąpieli umieść je w wazonie z wodą o temperaturze odpowiedniej dla danego gatunku kwiatów. Warto też przekłuć łodygi kwiatów szpilką, wówczas będą one lepiej chłonąć wodę.


Jak zachować świeżość kwiatów

Podsumowanie


Po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już, jak zachować świeżość kwiatów ciętych, zatem nie powinna Ci już sprawiać kłopotu pielęgnacja otrzymanych lub kupionych kwiatów. Kwiaty cięte to jedna z najpiękniejszych rzeczy istniejących na świecie, potrafią wywołać radość i niejednego uszczęśliwić swoim wyglądem. Opłaca się więc dbać o kwiaty, by cieszyć się nimi na dłużej. Zdecydowanie są tego warte!

Zobacz również:

Świeże tulipany - jak dbać o trwałość tulipanowych bukietów

Świeżość i trwałość kwiatów ciętych. Jak prawidłowo dbać o bukiety?

Jak podcinać kwiaty do wazonu