Kwiaty cięte w wazonie to piękna ozdoba każdego mieszkania, domu, czy też firmy. Sprawdzają się w tej roli o każdej porze roku. Niezależnie od pogody kwiaty potrafią wywołać na naszej twarzy uśmiech i sprawić, że otoczenie jest pełne barw. Kwiaty cięte są jednak nadal żywe, więc należy o nie prawidłowo dbać, aby cieszyły nas swoim wyglądem jak najdłużej. Bardzo ważne są pierwsze kroki, czyli podcinanie łodyg i wstawienie kwiatów do wazonu z wodą. Mamy dla Was dobrą wiadomość! Nie musicie być florystami, aby wiedzieć, jak podcinać kwiaty do wazonu. Czas podciągnąć rękawy i poznać kilka prostych rad, dzięki którym dowiecie się, jak zachować świeżość kwiatów ciętych na dłużej.
Jak kwiaty pobierają wodę?
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wskazówek tego, jak przycinać kwiaty do wazonu, zajmiemy się przez chwilę kwestią wody. Na pewno wiecie, że kwiaty „piją” wodę z wazonu, ale czy zdajecie sobie sprawie, jak to robią? Odpowiedzią są łodygi, które przenoszą wodę dalej do kwiatów. Wystrzegajcie się zatem wkładania do wazonu kwiatów z zaschniętymi końcówkami łodyg. Tym sposobem zamykacie im dostęp do wody, a te, tak samo, jak człowiek, długo bez niej nie przetrwają. Zapewnienie odpowiedniej ilości wody to podstawa, by kwiaty były jak najdłużej świeże.
Jak prawidłowo przycinać kwiaty?
Wiecie już, że łodygi to najważniejsza część kwiatów. Ich główną funkcją jest dostarczanie wody i potrzebnych składników mineralnych od korzeni do liści i kwiatów. Warto zatem o nie odpowiednio zadbać, aby mogły bez problemu spełniać swoją rolę. Jak przycinać kwiaty do wazonu, aby zachowały swoją świeżość?
Odpowiedzią jest właściwa pielęgnacja łodyg. To pierwszy krok do sukcesu, by przedłużyć żywotność kwiatów ciętych. Musicie jednak wiedzieć, że ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego naczynia, w którym będziecie trzymać kwiaty. Przede wszystkim pamiętajcie, że przed włożeniem kwiatów do wazonu z wodą, najpierw musicie go właściwie przygotować. Wazon musi być czysty i napełniony wodą na 1/3 jego wysokości. Warto dolać także niewielką ilość odżywki, która również przyczyni się do przedłużenia żywotności kwiatów.
Z tak przygotowanym naczyniem, śmiało możecie przystąpić do kolejnego kroku, czyli do przycięcia końcówek łodyg. Do tej czynności zaopatrzcie się najlepiej w jakieś ostre narzędzie lub sekator. Łodygi każdego kwiatu najlepiej odcinać pod kątem 45 stopni. Nie martwcie się jednak dokładnością. Jeśli będzie to trochę mniej lub więcej, nic się nie stanie. Każdy podcięty w ten sposób kwiat należy od razu włożyć do wody. Nie czekajcie, aż znowu uschnie mu łodyga, gdyż będziecie musieli powtórzyć proces od początku. Jeśli kwiat posiada liście na dole łodygi, warto je oberwać. Liście zanurzone w wodzie zaczną gnić, a to zdecydowanie przyśpieszy rozwój bakterii, które negatywnie wpłyną na żywotność kwiatów.
Dodatkowa porada: Podcinajcie łodygi każdorazowo, kiedy zmieniacie wodę w wazonie. Najlepiej, aby robić to mniej więcej co trzy dni. Pomoże to kwiatom pobierać potrzebną dla nich ilość wody.
Jak nie postępować z kwiatami ciętymi?
Przede wszystkim nie niszczcie łodyg! Źle potraktowane łodygi nie mogą „pić” wody, a co za tym idzie, kwiaty szybciej zwiędną. Uważajcie zatem, jakich narzędzi używacie do podcinania kwiatów, bowiem to one przyczyniają się do zniszczenia końcówek łodyg. Dobra rada: nie korzystajcie z tępych nożyczek lub noża z ząbkami, a także nie używajcie rąk do odrywania końcówek łodyg. Choć ten ostatni sposób wydaje się najprostszy, lepiej się go wystrzegać. Z pewnością nie pomoże to Waszym kwiatom, a tylko zaszkodzi.
Dodatkowa porada: Warto zaopatrzyć się w porządny i ostry sekator, który poradzi sobie z każdym typem łodygi. Jego zaokrąglony kształt pozwala na precyzyjne cięcie, dzięki czemu łodygi nie bedąuszkodzone.
Wiecie już, jak przycinać kwiaty do wazonu, aby zachowały jak najdłużej swoją świeżość. Następnym razem, kiedy dostaniecie bukiet lub kupicie kwiaty dla siebie, będziecie mogli skorzystać z naszych porad i zadbać o ich właściwą pielęgnację.
Zobacz również:
Świeże tulipany - jak dbać o trwałość tulipanowych bukietów
Świeżość i trwałość kwiatów ciętych. Jak prawidłowo dbać o bukiety?