Mimo stosunkowo masywnej budowy łodygi i liści, tulipany należą do mniej trwałych kwiatów - bukiety z tulipanów utrzymują się zazwyczaj krócej, niż lilie, goździki i róże. Kwiaty te wydają nam się radosne, pełne energii, silne i trwałe - w rzeczywistości jednak będą świeże krócej, niż bardziej subtelne i delikatne gatunki. Odpowiednie dbanie o kwiaty cięte przedłuża jednak ich trwałość. Warto więc zastosować podstawowe zasady pielęgnacji kwiatów ciętych, dzięki którym nasze tulipany pozostaną świeże przez wiele dni. Zasady te są podobne, jak w przypadku innych kwiatów ciętych, tulipany mają jednak również pewne specyficzne wymagania.
Podstawowe zasady pielęgnacji kwiatów ciętych - jak dbać o świeżość tulipanów?
Jak zrywać tulipany?
Kwiaty powinny być ścinane rano lub późnym wieczorem - nigdy nie należy ścinać ich w pełnym słońcu, jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy też chłodny, deszczowy dzień. W przypadku wczesnych, wiosennych tulipanów lepiej jest ścinać kwiaty wieczorem, gdyż poranki mogą być jeszcze zbyt chłodne. Odmiany późniejsze ścinamy natomiast wcześnie rano, kiedy kwiaty są najświeższe. Kwiaty zbieramy posługując się ostrym nożem, nie powinno się do tego stosować nożyczek. Samodzielnie zbierane tulipany należy bardzo dokładnie oczyścić z ziemi i wszelkich zabrudzeń, można też zanurzyć na chwilę końcówki kwiatów we wrzątku w celu ich zdezynfekowania. Kwiaty brzydkie i uszkodzone lepiej odrzucić, niż dodawać do bukietów. Tak zebrane samodzielnie, jak i zakupione w kwiaciarni tulipany musimy jak najszybciej umieścić w wazonie z wodą - pozostawione bez wody na dłużej, niż godzinę szybko zmarnieją.
Zakup tulipanów w kwiaciarni
Przy wyborze tulipanów w kwiaciarni zwracamy uwagę na ich kondycję. Najświeższe tulipany nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, mają też wiele pączków. Zazwyczaj kwiaty kupowane osobno są świeższe, niż gotowe bukiety - warto więc poprosić florystę o przygotowanie bukietu w naszej obecności. Oglądając tulipany w kwiaciarni, zwracamy też uwagę na stan łodyg i liści - połamane łodygi i liście z oznakami gnicia świadczą, że tulipany będą stać w wazonie krócej. Starajmy się też wybierać raczej jednorodne bukiety złożone z samych tulipanów niż takie, w których miesza się je z innymi kwiatami.
Odżywki do tulipanów i domowe sposoby
Trwałość kwiatów przedłużają specjalne odżywki do kwiatów ciętych - wiele kwiaciarni dodaje je do bukietów gratis. Odżywka, która w przypadku podatnych na gnicie łodyg tulipanów jest szczególnie ważna, to nie tylko substancje odżywcze, ale też substancje zapobiegające infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Jeśli nią nie dysponujemy, warto dodać do wody w wazonie soku z cytryny z odrobiną cukru. Infekcjom zapobiec może też dodatek niewielkiej ilości aspiryny lub wrzucona do wazonu miedziana moneta.
Podcinanie tulipanów
Kwiaty musimy przyciąć co najmniej raz, bezpośrednio przed włożeniem ich do wazonu z wodą. Używamy w tym celu ostrego noża - staramy się nie zmiażdżyć łodyg, gdyż zmniejsza to trwałość kwiatów. Nie przycinamy nigdy kwiatów nożyczkami, które niszczą zawarte w kwiatowych łodygach włókna. Łodygi przycinamy ukośnie, pod kątem 45 stopni. Powierzchnia cięcia powinna być szeroka i gładka, gdyż zwiększa to wchłanianie wody przez kwiaty. Zabieg przycinania warto powtarzać przy każdej wymianie wody w wazonie - za każdym razem skracamy łodygi tulipanów o pół centymetra. Istotne jest również usunięcie dolnych liści kwiatów, które mają tendencję do gnicia.
Chłód i świeża woda
Kwiatów ciętych nie stawiamy nigdy blisko źródeł ciepła i w pełnym słońcu. Najdłużej zachowują świeżość w chłodnych pomieszczeniach. Mało odporne na wysokie temperatury są zwłaszcza kwiaty wiosenne, do których należy większość popularnych odmian tulipanów. Wiele gatunków kwiatów, w tym tulipany, nie toleruje jednak również zimna i przeciągów.
Wodę w wazonie należy wymieniać codziennie, szczególnie latem. Jeśli dysponujemy odżywką, możemy jednak nieco zmniejszyć częstotliwość jej wymiany. W przypadku tulipanów jest to szczególnie istotne, gdyż umieszczamy je z reguły w niewielkiej ilości wody. Woda w wazonie powinna być zawsze świeża, chłodna i czysta. Bardzo ważna jest więc także higiena samego wazonu - powinien być od dokładnie umyty, z zastosowaniem zabijającego bakterie detergentu. Zakurzony, brudny wazon jest nie tylko nieestetyczny, ale też znacznie zmniejsza trwałość kwiatów ciętych.
Lekko przywiędłe kwiaty można jeszcze próbować uratować. Należy w tym celu włożyć je na kilka godzin do wanny wypełnionej chłodną wodą. Sposób ten sprawdza się również w przypadku lekko przesuszonych kwiatów. Tulipany powinny wtedy odzyskać sprężystość. Niekiedy zaleca się też nakłuwanie końcówek łodyg podwiędłych tulipanów szpilką lub włożenie do łodygi zapałki, którą umieszczamy główką do góry.
Trwałość bukietu z tulipanów. Tulipany a inne kwiaty cięte
Grube, ale przy tym miękkie łodygi i duże liście tulipanów są szczególnie podatne na gnicie. Tulipany należą więc do mniej trwałych kwiatów ciętych. Sprawia to, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne musimy w przypadku bukietów z tych kwiatów wykonywać częściej i staranniej.
Tak jak innych kwiatów, tulipanów nie stawiamy nigdy w pełnym słońcu, w miejscach gorących i suchych. Są to jednak również kwiaty mało odporne na chłód. Nie stawiamy ich więc w zimnych, przewiewnych miejscach. Nie należy też spryskiwać tych kwiatów zimną wodą. Wczesną wiosną i późną jesienią unikamy stawiania bukietów z tulipanami na świeżym powietrzu - zwłaszcza nocą bukiet najlepiej przenieść do mieszkania. Tulipany kupujemy najczęściej z okazji dnia kobiet, 8 marca - na świeżym powietrzu jest dla nich wtedy zbyt chłodno. Powinniśmy więc możliwie szybko przetransportować cięte tulipany z kwiaciarni do domu. Marcowe przymrozki są bardzo szkodliwe dla tych kwiatów, mogą nawet spowodować ich natychmiastowe zwiędnięcie.
Cięte tulipany nie lubią dużej ilości wody. W przypadku innych kwiatów ciętych, wodę uzupełniamy zazwyczaj do miejsca, w którym zawiązany jest bukiet. Inaczej jest z tulipanami, zanurzone w wodzie powinny być tylko same końcówki łodyg. Wazon z wiązanką tulipanów napełniamy wodą do wysokości kilku centymetrów - sprawia to oczywiście, że wodę musimy uzupełniać częściej.
Musimy się liczyć z tym, że mieszane bukiety z tulipanami mogą być mniej trwałe. Tulipany nie lubią sąsiedztwa innych kwiatów, bukiety złożone z samych tulipanów dłużej zachowają więc świeżość. Z zasady nie mieszamy więc tulipanów z innymi kwiatami, ograniczamy również dekorację bukietu złożoną z zielonych liści - tulipany prezentują się zresztą najpiękniej w skromnej oprawie. Szkodliwe dla tulipanów jest zwłaszcza towarzystwo żonkili (a także ich odmian kolorystycznych, białych i wielobarwnych narcyzów). Niekorzystne dla tych kwiatów jest również towarzystwo róż, przy czym w przypadku takiej kompozycji narażone na szybkie więdnięcie są także same róże.
Istnieją także odmiany tulipanów, które są trwalsze, niż pozostałe. Należą do nich np. tulipany z grupy odmian 'Strong Gold'. Do najdelikatniejszych należą natomiast tulipany papuzie, o dekoracyjnie pozwijanych płatkach. Kompozycja bukietu tulipanów powinna być możliwie luźna. Kwiatów tych nie należy ściskać, niewskazane jest też zbyt silne wiązanie łodyg. Mimo że są to kwiaty wysokie, nie należy ich więc ustawiać pionowo - lepiej, by tulipany rozchylały się lekko na boki, co ogranicza kontakt łodyg i liści poszczególnych kwiatów.
Tulipany w wazonie. Efektowna aranżacja w trosce o trwałość kwiatów
W związku z faktem, że tulipany nie mogą być zanurzone w dużej ilości wody, najlepiej przechowywać je w płytkich, szerokich naczyniach. Najbardziej praktyczne są w przypadku tych kwiatów wazony szklane, w których łatwiej będzie nam kontrolować poziom wody. Jednocześnie to właśnie w płytkich naczyniach szklanych bukiety z tulipanów prezentują się najpiękniej.
Szeroki wazon wymaga oczywiście zastosowania dużej ilości kwiatów - inaczej bukiet będzie wydawać się zbyt rzadki. Aranżacja bukietu z tulipanów w szerokim, niskim wazonie może wydawać się trudna, gdyż te wysokie, ciężkie kwiaty mają tendencję do chaotycznego rozchylania się na boki. Problem ten łatwo jednak rozwiązać tworząc na wlewie wazonu przezroczystą siatkę z folii (można użyć również dekoracyjnej folii barwnej). Liście tulipanów umieszczamy przy tym na siatce, a więc ponad powierzchnią wlewu wazonu. Szerokie liście tulipanów umieszczonych na takiej siatce zakryją ją, a jednocześnie będą chronione przed wodą (kontakt liści z wodą obniża trwałość kwiatów ciętych).
Zobacz również:
Świeżość i trwałość kwiatów ciętych. Jak prawidłowo dbać o bukiety?