Słodkie prezenty - Sprawdź

Jednym z ważniejszych momentów w życiu większości dzieci jest Pierwsza Komunia Święta. Jest to wydarzenie, które świadczy o dojrzałości i czystości duchowej oraz oficjalnie dopuszcza dziecko do pełnego uczestnictwa w cudzie Eucharystii oraz pełniejszego przeżywania swej wiary. Z tym świętem wiąże się mnóstwo stresu i silnych emocji nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców i najbliższych. Podczas tego przedkomunijnego szaleństwa najbliższa rodzina stara się dopiąć wszystko na ostatni guzik i upewnić się, że dziecko jest dobrze przygotowane do przyjęcia sakramentu. Wszystkim zależy przecież głównie na tym, aby ten wyjątkowy dzień na długo pozostał żywy zarówno w jego pamięci, jak i jego najbliższych. Chcemy, aby zostało ono zapamiętane jako święto pełne radości, przeżyte w gronie rodziny i przyjaciół.

Oprócz przygotowania się duchowego dziecka, trzeba również zadbać o to, by wyglądało odpowiednio do okazji. Bardzo ważnym punktem jest znalezienie odpowiedniego stroju i, w przypadku dziewczynek, dobranie wianka oraz bukieciku, które będą dopełniały kreację.

Czy wianek musi być biały?

Obecnie można zaobserwować olbrzymią różnorodność w zakresie strojów i ozdób komunijnych oferowanych na rynku. Rodzice nie zawsze decydują się na prostą, skromną albę, jak to miało miejsce przed laty. Wręcz przeciwnie - zamiast niej, coraz częściej można zauważyć sukienki, które niekiedy przypominają nieco swym krojem, a także ilością bufek i koronek suknie ślubne. Oczywiście, nie jest to nic niewłaściwego - każdy powinien wybrać taką kreację, w jakiej jego dziecko będzie się czuło wyjątkowo. Radzimy jednak, aby nie przesadzać z ilością falbanek i pamiętać, iż to święto ma w głównej mierze wymiar duchowy.

Wraz z ze znacznym rozszerzeniem się wachlarza krojów i rodzajów sukienek komunijnych, zwiększył się również wybór ozdób. Obecnie można wybierać pomiędzy ozdobnymi opaskami i wiankami o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy decydują się także na wplecenie we włosy dziewczynki jedynie drobnych kwiatów. 

Większość stylistów jednoznacznie doradza wybór wianka i to najlepiej z żywych kwiatów. To, jakie kwiaty wybierzemy, również nie pozostaje bez znaczenia - ze względu na duchowy wymiar uroczystości, zdecydujmy się na te, których symbolika będzie tu odpowiednia do okazji. Biel kojarzy się z czystością i niewinnością, dlatego idealnie wpisuje się w stylistykę tego święta. Popularnymi kwiatami są białe róże, konwalie, stokrotki a niekiedy także bzy oraz frezje.

Mimo tego, iż biel jest bardzo popularna, nie jest powiedziane, że inne kolory kwiatów absolutnie nie wchodzą w grę. Jeżeli naprawdę nie lubisz białych kwiatów, możesz rozejrzeć się za innymi dostępnymi na rynku opcjami. Wiele sklepów ma w swej ofercie wianki w pastelowych kolorach, np. jasnoróżowym, żółtym lub błękitnym. Lepiej jednak zrezygnować z nasyconych, "dorosłych" barw. Niestety, żywa czerwień nie sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. Z racji na to, iż jest to wydarzenie religijne, utarły się pewne schematy i nie jest to odpowiedni czas na nadmierne eksperymentowanie. Jeżeli jesteś zdecydowany, że chcesz postawić na kolorowy wianek, proponujemy rozejrzenie się za wiankami wykonanymi z polnych kwiatów. Są one bardzo subtelne i nieco nawiązują do popularnego w ostatnich latach stylu boho. Są też niezwykle dziewczęce i symbolizują, podobnie jak biel, czystość i niewinność.

Żywe kwiaty tak naprawdę nigdy nie wychodzą z mody, więc nie musisz się martwić, że kupując dziecku tego rodzaju wianek, popełnisz jakąś gafę lub wydasz się innym staromodny. Dobrze, aby wybrane ozdoby były proste i minimalistyczne. Ponownie, jak w przypadku sukienki, najlepiej kierować się zasadą, iż mniej znaczy więcej. Klasyka i elegancja nigdy się nie starzeją i w każdej sytuacji wspaniale się prezentują. 

Większość kwiaciarni zajmuje się przygotowaniem wianków komunijnych. Parafie są obecnie dosyć tolerancyjne i rzadko kiedy narzucają jednolite stroje i ozdoby dla wszystkich dzieci, więc z pewnością wybierzesz z dzieckiem coś, co przypadnie do gustu wam obojgu. Radzimy, aby dziewczynka była aktywnie włączona w proces przygotowań oraz była obecna nawet podczas wybierania drobiazgów. To w końcu przede wszystkim jej święto i to ona jest najważniejsza. Podajmy jej katalog, pokażmy przykładowe opcje do wyboru, przedyskutujmy wszelkie opcje i pomysły - niech również ma prawo wypowiedzenia się na temat tego, co jej się podoba, a czego wolałaby nie zakładać. Sprawi to, że z będzie bardziej świadoma tego, co już niedługo wydarzy w jej życiu i poczuje się o wiele doroślejsza, a co za tym idzie, spokojniejsza.

Bukieciki jako idealne dopełnienie stroju komunijnego

Podobnie, jak w przypadku omawianych powyżej wianków, również pozostałe ozdoby powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu. Eleganckie i subtelne bukieciki bądź opaski na rękę będą z jednej strony niebanalną ozdobą, a z drugiej nie będą ciążyć i krępować dziecku ruchów. Długie tygodnie poprzedzające Pierwszą Komunię Świętą z oczywistych powodów są pełne napięcia i stresu. A przecież chcemy, żeby samo święto przyjęcia Eucharystii było dla dziecka momentem radosnym, by ze spokojnym sercem szło do ołtarza. Cała uroczystość jest także dosyć długa, więc ważne jest, aby zadbać o to, by dziecko, oprócz pięknego wyglądu, po prostu czuło się w swej kreacji wygodnie. Nie oczekujmy od dziewczynki, iż z chęcią będzie trzymała w ręku duży i ciężki bukiet. Lepiej w porę przewidzieć pewne szczegóły i zaradzić im w odpowiednim czasie, jeszcze w fazie planowania i organizacji.

Bukieciki powinny być dopełnieniem sukienki, nie zaś elementem, który będzie przykuwał całą uwagę. W tych kompozycjach używa się głównie róż, konwalii, stokrotek, gipsówek, lilii, chryzantem, storczyków oraz goździków. Jest to więc podobny wybór kwiatów jak w przypadku wianków. Pamiętajmy, iż nie jest to ślub, a uroczystość dla małych dzieci. Niech wybrany bukiet będzie delikatny i wyważony. Ponownie zalecamy postawić na kojarzącą się z niewinnością biel. Do całości można dodać nieco ozdobnej zieleni i dekoracyjnych wstążeczek. Takie bukieciki często montuje się na niewielkim, piankowym mikrofonie, co wymusza zachowanie pewnej określonej form i wielkości.

Kwiatowe dekoracje

Ostatnim ważnym punktem jest sposób, w jaki udekorowany zostanie kościół a także mieszkanie lub restauracja - w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się wyprawić uroczysty obiad po mszy świętej. O ile na dekoracje kościoła zwykle nie mamy większego wyboru - są one z góry organizowane przez proboszcza parafii bądź ustalane wspólnie z pozostałymi rodzicami, o tyle w przypadku własnych dekoracji zalecamy, aby choć trochę były dopasowane do wianka i bukietu, jakie wybraliśmy dla dziewczynki. Będzie to miły akcent, dający wrażenie, iż wszystko jest do siebie harmonijnie dopasowane i każdy szczegół został dopięto na ostatni guzik. Obecnie w Internecie można znaleźć mnóstwo propozycji dekoracji stołu, krzeseł i otoczenia. Często są to bardzo proste, a zarazem efektowne aranżacje.

Jeżeli więc nie jesteś pewien, nie masz pomysłu, na jaki bukiecik się zdecydować i jaki wianek będzie wyglądał najlepiej, zalecamy skontaktowanie się ze specjalistami. Doświadczeni floryści z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, rozwieją wszelkie wątpliwości i doradzą. Możesz zadzwonić lub po prostu udać się tam osobiście. Ty i Twoje dziecko zawsze zostaniecie potraktowani z należytą powagą i cierpliwością. Warto jest także wcześniej przejrzeć zdjęcia dostępne na stronie głównej lub profilach społecznościowych, by mieć choćby mglisty zarys tego, jaki charakter ozdób odpowiada Ci najbardziej. Zdjęcia na profilach społecznościowych są zwykle najbardziej aktualne i możesz tam znaleźć zdjęcia ukazujące to, w jaki sposób dana ozdoba wygląda w rzeczywistości - w świetle dziennym i bez przeróbek graficznych.

Zobacz również:

Czy warto wybrać sztuczne kwiaty?

Dodatki i akcesoria do jesiennych bukietów