Jesień to czas nostalgii, wielu z nas szczególnie lubi jednak właśnie tę porę roku. Jesienną szarugę warto ożywić i rozweselić przygotowanymi w domu dekoracjami. Jako jej elementy doskonale sprawdzają się późne, jesienne kwiaty, które są pełne dostojeństwa i elegancji. Ich urodę podkreślą ozdoby z liści, kasztanów i suszonych owoców. Często używamy frazy "dary jesieni" - nie bez powodu, to właśnie jesień dostarcza nam największego bogactwa materiałów dekoracyjnych. Kompozycje dekoracyjne, które tworzymy jesienią, nie muszą być subtelne i delikatne. Jesień to dobra pora na ozdoby bogate i ciężkie, pełne złota i czerwieni - sprawdzają się też motywy grubo ciosane, nieco surowe i toporne.
Kasztany, orzechy i kłosy w jesiennych dekoracjach
W dekoracjach sezonowych (choć warto zadbać w nich także o oryginalne i nietypowe dodatki) wybieramy przede wszystkim te akcesoria, które najsilniej kojarzą nam się z określoną porą roku. Jesienią są to przede wszystkim kasztany. Kasztany łatwo łączyć ze sobą za pomocą zapałek i drucików, przez co doskonale nadają się na element dekoracji i stroików. Budzą one też przyjemne skojarzenia z dzieciństwem, kiedy wszyscy tworzyli ludziki i figurki z kasztanów - kasztany są więc ciepłym, pełnym emocji i wspomnień dodatkiem. Także dzisiaj do tworzenia dekoracji z kasztanów możemy włączyć zresztą dzieci, to wspaniała rodzinna rozrywka, rozwijająca w dzieciach zdolności manualne i poczucie estetyki. Wykonane przez dzieci figurki z kasztanów ozdobić mogą nie tylko stoły i kredensy, ale też same dziecięce pokoje. Do tworzenia dekoracji nadają się też kasztany jadalne, które będą prezentować się bardziej oryginalnie. Wykorzystać możemy też inne orzechy i owoce utrzymane w kojarzących się z jesienią szarościach i brązach, w tym orzechy włoskie i laskowe, żołędzie, a nawet orzeszki ziemne w skorupkach i zielonkawe pistacje.
Uzupełnieniem jesiennych dekoracji mogą stać się również kolorowe trawy, bursztyny i prawdziwe, krwistoczerwone korale. Ich żółto-czerwone barwy pasują doskonale do tej pory roku, warto więc zdobić nimi również jesienne kwiatowe bukiety. Kolorem jesieni jest złoto - spośród darów natury warto stosować np. zebrane w sierpniu złote kłosy zboża, które pięknie komponują się z suszonymi owocami i kolorowymi liśćmi. Kłosy zboża to także ciekawa dekoracja bukietów z żółtych i herbacianych kwiatów, tak późnych róż, jak i chryzantem.
Świeże i suszone owoce
Do brązów i szarości orzechów i kasztanów, które budują tło jesiennej dekoracji, warto dodać też trochę żywych kolorów. Pomogą nam w tym zwłaszcza świeże i suszone owoce - do tworzenia dekoracji wybieramy jednak te najbardziej trwałe, suche i twarde. Szczególnie atrakcyjne są plastry suszonych jabłek oraz czerwone rajskie jabłuszka, które długo zachowują świeżość. Spośród świeżych owoców stosujemy też np. jaskrawo pomarańczową jarzębinę, kolejny spośród symboli jesieni, oraz kalinę, dereń i owoce dzikiej róży. Drobne owoce najwygodniej będzie wplatać do dekoracji razem z gałązkami. Wśród owoców suszonych efektowne i trwałe są np. maliny, morwa, daktyle, żurawina i jagody goji. Unikajmy natomiast mniej trwałych suszonych morel i śliwek.
W grudniu, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, przygotowujemy dekoracje wykonane z owoców cytrusowych. Gęsto naszpikowana goździkami pomarańcza wydziela przepiękny zapach, który utrzymać może się nawet przez kilka miesięcy. Efektowne będą także ozdoby z suszonych plastrów pomarańczy, których nie musimy już suszyć samodzielnie, gdyż wybór suszonych owoców w sklepach jest dziś ogromny. W listopadzie wykonujemy oczywiście dekoracje z dyni - warto już na wiosnę zasiać w naszych ogrodach dynie ozdobne, które są wprawdzie niejadalne, przybierają jednak fantastyczne, przedziwne formy. Małe dynie w ogóle zresztą sprawdzają się lepiej w dekoracjach, niż te największe, które stosunkowo trudno przygotować - spośród gatunków jadalnych najładniejsze i najsmaczniejsze są dynie makaronowe i dynie piżmowe.
Wazony, koszyki i donice
W długie jesienne wieczory tworzenie dekoracji to jedna z najprzyjemniejszych rozrywek. Wymagają one jednak atrakcyjnej oprawy: z jesienią kojarzymy przede wszystkim wiklinowe kosze, sprawdzi się jednak również utrzymana w ciepłych barwach ceramika. Warto stosować wazony i donice z motywami secesyjnymi - bogactwo ich dekoracji, często w połączeniu ze złoceniami, doskonale pasuje do jesiennej atmosfery. Jesienią sięgamy też po wazony i donice metalowe, z mosiądzu i brązu, które wiosną i latem mogą wydać się zbyt dostojne i masywne - dystyngowane jesienne róże czy poważne złociste chryzantemy wyglądają jednak najlepiej właśnie w bogato dekorowanym wazonie mosiężnym.
Wczesną jesienią efektowną dekoracją są świeże owoce w wiklinowych koszach. Szczególnie piękne są winogrona, które w wiklinowych koszach możemy umieszczać wśród liści winorośli, stosując także inne ozdobne dodatki. Winogronowe liście zastosować można też zamiast obrusu. W podobny sposób wykorzystujemy także wszystkie kolorowe liście jesienne, muszą być one jednak czyste i dokładnie osuszone. W wiklinowym koszu umieścić można wszystkie dary jesieni, w tym gruszki i jabłka, które w ciepłym mieszkaniu właśnie w ten sposób najlepiej się przechowują.
Jesienią atrakcyjnie wygląda również ciężka, gruba ceramika. Są to zwłaszcza tradycyjne, polskie naczynia kamionkowe, utrzymane najczęściej w jesiennych brązach. Takie proste naczynia ceramiczne można okleić kolorowymi liśćmi lub kasztanami i żołędziami. Jako tymczasowe wazony i pojemniki na owoce można wykorzystać również wydrążone połówki dyni lub tykwy.
Dekoracja jesienna nie może obyć się również bez świec i lampionów. Ze względu na fakt, że stosowane w nich dekoracje utrzymane są głównie w złotach, czerwieniach i brązach, warto stosować kontrastujące z nimi świece w kolorze butelkowej zieleni. Świece umieszczone w szklanych pojemnikach dekorować można również liśćmi.
Dekoracje z jesiennych liści
Opadające liście tworzą jesienią w parkach i ogrodach barwne dywany. Pomysł taki możemy zastosować również w domu, dekorując kolorowymi liśćmi stoły i kredensy. Ciekawie prezentują się także girlandy z liści, podwieszane na sufitach i balustradach. Do dekoracji wybieramy przy tym liście suche i czyste, pozbawione przebarwień i uszkodzeń. Najtrwalsze są liście dębowe, ale najpiękniejsze jesienią są chyba kolorowe liście klonów. Ich charakterystyczny, palczasty kształt podkreśli urodę jesiennych kwiatów, takich jak róże i astry. Ciekawy kształt mają też liście kasztanowca i platanu. Ciepłe, żółte, czerwone i pomarańczowe barwy dekoracji z liści poprawiają nasz nastrój w ciemne i chłodne listopadowe wieczory, kiedy jesteśmy skłonni do chandry i melancholii. Z kolorowych liści możemy wykonać również obramowania framug i zawieszane na drzwiach wieńce.
Ogrodowe kwiaty
Wczesną jesienią nasz ogród wciąż jest pełen kwiatów, które wykorzystujemy do tworzenia dekoracji. Chryzantemy przestały już kojarzyć się tylko z dniem zadusznym, te piękne późne kwiaty z powodzeniem mogą udekorować także wnętrza naszych mieszkań. Królową jesieni jest jednak róża - z pośród późnych odmian najpiękniejsze są róże żółte i herbaciane, archetypiczne "jesienne róże", znane z przedwojennej ballady Mieczysława Fogga. Właśnie żółte i herbaciane róże najpiękniej wyglądają również w jesiennych bukietach ślubnych - są niezwykle eleganckie i szykowne, o wiele lepiej niż róże czerwone i białe pasując do ślubu jesienią. Inne późne kwiaty, kwitnące jeszcze do października, to np. astry i dalie. Kwiaty jesienne są zazwyczaj mniej delikatne, niż wiosenne i letnie, dorównują im jednak bogactwem kolorów. Dalie, cynie, chryzantemy i astry tworzą wspaniałe bukiety w naszych domach - wszystkie te gatunki kwiatów można przy tym ze sobą łączyć. Odważnym, ale interesującym pomysłem będzie także bukiet ślubny, w którym tradycyjne róże zastąpimy astrami. Do jesiennych bukietów warto włączyć nietypowe i oryginale akcesoria, takie jak grube, ciepłe tekstylia i kolorowy papier.
W dekoracjach i bukietach jesieni nie może zabraknąć również wrzosów, które występują nie tylko w klasycznych fioletach, ale także w jasnych i ciemnych różach oraz w bielach. Cięte wrzosy są stosunkowo trwałe, nadają się więc dobrze na dekoracje jesiennych stroików. Stosunkowo długo utrzymują się w ogrodach również kwiaty niektórych odmian lawendy.
Zobacz również:
Wybór dodatków komunijnych: na jaki wianek i bukiecik się zdecydować?