Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki!

Kiedy za oknami widać pierwsze wiosenne promienie słońca, a cała przyroda budzi się do życia, wtedy pragniemy otaczać się pięknymi kwiatami i cieszyć się ich zniewalającym widokiem. Niewątpliwie bardzo urokliwymi kwiatami są hiacynty, które można hodować zarówno we własnym domu, jak i na balkonie i w ogrodzie. Kwiaty te dostępne są w wielu kolorach i bez wątpienia kojarzą się z wiosną i „budzeniem się do życia” po zimowych pochmurnych dniach. Hiacynty są doskonałym wyborem, gdyż stanowią efektowną dekorację zarówno ogrodu, jak i balkonu, a nawet wnętrza mieszkania. Rośliny te cieszą się ogromną popularnością, a ich piękno docenia szerokie grono kwiatowych wielbicieli. Hiacynty rozkwitają na wiosnę w związku z czym mogą przyczynić się do wprowadzenia w Twoim otoczeniu radosnego klimatu i pozytywnej energii. Ze względu na czas rozkwitu są także dość mocno kojarzone ze Świętami Wielkanocnymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się tymi pięknymi kwiatami nawet w okresie poza świątecznym. Z poniższego artykułu dowiesz się nieco więcej o hiacyntach i uzyskasz kilka przydatnych rad, które mogą być pomocne w ich pielęgnacji. Zapraszamy do lektury.

Niezwykłe pochodzenie hiacynta

Zacznijmy od tego jak w ogóle powstały hiacynty. Otóż sama nazwa „hiacynt” pochodzi od mitycznej postaci, która to nosiła właśnie takie imię. Urodą młodzieńca zachwycał się nawet sam Apollo, jednak nie wszyscy byli do niego tak przyjaźnie nastawieni. Zefir, zazdrosny o piękno młodzieńca król wiatru, spowodował, że młodzieniec zmarł - jednak z krwi, która sączyła się z jego rany wyrósł przepiękny kwiat. Kwiat ten tak bardzo zauroczył Apolla, że ten postanowił nazwać go właśnie hiacynt - w ten sposób zapewniając młodzieńcowi nieśmiertelność. I to w taki właśnie sposób mityczny Hiacynt zyskał wieczność, dzięki czemu ludzie w różnych zakątkach świata mogą cieszyć się jego niesamowitą urodą. Oczywiście jest to tylko jedna z legend, ale bardzo piękna i cieszącą się ogromną popularnością.

Co musisz wiedzieć o hiacyntach?

Teraz, kiedy wiesz już nieco więcej o historii nazwy tych pięknych kwiatów, możemy przejść do opisania tego, jak właściwie wygląda hiacynt i czym się charakteryzuje. Jego opis podzielono na cztery podstawowe kategorie - umieszczone poniżej.

Kwiaty: roślina posiada kwiaty zebrane w grona o różnych kolorach, takich jak: czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe, białe czy też niebieskie. Kwiaty hiacynta są dzwonkowate, a ich ilość zależna jest między innymi od wielkości cebuli, z której wyrasta. Duże cebule mogą wyprodukować nawet około 16-20 kwiatów.

Zapach: cechą charakterystyczną hiacyntów jest także ich upajający zapach, który był czynnikiem determinującym sukces tego rodzaju w uprawach ogrodowych i uprawie we wnętrzach. Zapach ten bardzo często określany jest jako mocny i ciężki - przez co wielu osobom może on nie odpowiadać.

Pęd: głąbik wysokości od około 20 do 30 centymetrów, który wyrasta z cebuli o różnobarwnej łusce - zależnej od konkretnej odmiany.

Liście: hiacynt posiada liście równowąskie, długie i zielone.

Hiacynt należy do rodziny szparagowatych i znajduje się w obrębie szparagowców. Kwiat ten jest popularną rośliną ogrodową i doniczkową

Prawidłowa uprawa hiacyntów

Jeśli myślisz o tym, aby kupić hiacynty, to najpierw zapoznaj się ze wszelkimi informacjami dotyczącymi ich uprawy. Przed zakupem cebulek tych kwiatów, warto zwrócić szczególną uwagę na ich wielkość. Duże cebule dają bowiem większe szanse, aby otrzymać nawet kilkadziesiąt zebranych w gronie kwiatów. Kiedy już kupisz właściwe cebule, to pamiętaj, aby zasadzić je wczesną jesienią - najlepiej w okresie od września do października. Cebulki umieszczamy na głębokości 10-20 centymetrów - z tym, że im większa jest cebulka, tym głębiej należy ją zasadzić. Jak widzisz sadzenie hiacyntów wcale nie jest trudne, jednak musimy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie roślin w ogrodzie, to musimy dopilnować, aby kwiaty miały dla siebie odpowiednią przestrzeń - dlatego nie można sadzić jednej cebulki koło drugiej - odległość pomiędzy nimi powinna wynosić około 10 centymetrów. Kiedy natomiast nasze kwiaty będą rosły w doniczkach, to należy dopilnować tego, aby miały odpowiednią ilość miejsca na korzenie - z tego względu nie należy umieszczać cebulek na samym spodzie naczynia. Kiedy będziemy mogli cieszyć się pierwszymi efektami naszej pracy? Otóż okres kwitnienia hiacyntów może zacząć się już w styczniu lub lutym. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, a kwiaty częściej pojawiają się w marcu, kwietniu i maju. Wiele zależy od zabiegów stosowanych przez hodowców tych kwiatów - między innymi od tego w jaki sposób były przechowywane cebuli i gdzie docelowo zostały one posadzone.

Co lubią hiacynty?

Przed podjęciem się posadzenia hiacyntów powinieneś zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi ich pielęgnacji, ale także poznać ich preferencje. Poniżej przedstawiono trzy najważniejsze czynniki, którym należy się kierować.

Lokalizacja: Kiedy mamy w planach posadzenie hiacyntów, to niezależnie od tego czy będą rosły one w naszym ogródku, czy zdobiły pomieszczenia w mieszkaniu, powinniśmy wybrać dla nich jak najlepiej oświetlone stanowisko. Należy zwrócić uwagę także na wiatr, gdyż hiacynty go nie lubią.

Gleba: Do uprawy hiacyntów preferuje się podłoże żyzne i przepuszczalne, najlepiej kiedy będzie ono próchnicze – o obojętnym odczynie PH. Natomiast, gdy wzrost roślin się rozpocznie, to warto jest zastosować nawóz azotowy - będzie on idealny na początek. W późniejszym czasie można przejść do stosowania nawozów wieloskładnikowych. Dodatkowo ziemia powinna być odpowiedni spulchniona zanim zaczniemy sadzić w niej cebulki, a jeśli planujemy wysadzić hiacynty w ogrodzie, to należy dodatkowo pozbyć się chwastów.

Nawodnienie: Tak jak w przypadku większości roślin, tak i u hiacyntów, bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie. Zazwyczaj należy pamiętać przede wszystkim o tym, by gleba nie była przesadnie nawodniona. Kiedy nasze hiacynty sadzimy w doniczkach, to z kolei najlepiej jest wlewać wodę na podstawkę - w tym wypadku należy jednak zadbać o to, aby doniczki posiadały w dni otwory, przez które rośliny będą mogły samodzielnie pobierać wodę. Jeżeli jednak wolimy podlewać cebulki w tradycyjny sposób, to nie należy kierować strumienia wody bezpośrednio na cebulkę, a jedynie nawilżać jej okolicę.

Jednak nawet pomimo najlepszej pielęgnacji po pewnym czasie kwiaty po prostu przekwitają. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w dalszej części artykułu.

Co zrobić z hiacyntami po przekwitnięciu?

Przekwitnięte kwiaty często stanowią problem. Zadajemy sobie wówczas pytanie - co powinniśmy z nimi zrobić? Kiedy nasze hiacynty przekwitną, to nie pozbywamy się ich. Pozwalamy im na dalszy rozwój liści, aż do momentu, w którym zaczną one zasychać - zwykle dzieje się to wraz z nadejściem lata. Cebule należy wyjąć z doniczek z ziemią i przechowywać, po to, aby na nowo posadzić je jesienią. Cebulki takie z reguły jednak najlepiej przyjmą się w ogrodzie - ponieważ w większości przypadków nie nadadzą się one do ponownego pędzenia.

Jeśli jednak od samego początku hiacynty uprawiane były w ogrodzie, to nic się nie zmienia. Ich cebulki także należy wykopać z ziemi, a następnie osuszyć i przenieść do suchego i chłodnego miejsca - gdzie będą czekać, aż nadejdzie pora by zasadzić ponownie. Istnieją także tacy hodowcy, którzy rezygnują z wykopywanie cebulek. Ten sposób pozwala jednak na cieszenie się kwiatami przez okres około czterech lat. Jeśli natomiast chcemy by nasze hiacynty zostały z nami na dłużej, to warto poświęcić nieco czasu i wysiłku na ich wykopanie i zapewnienie im odpowiednich warunków. Bardzo istotne jest także, aby hiacynty sadzić zawsze na nowym stanowisku. Jest to istotne z punktu widzenia infekcji, jakie mogą zaatakować nasze kwiaty. Sadzenie roślin w nowym miejscu zmniejsza między innymi ryzyko wystąpienia takiej infekcji jak fuzarioza.

Zobacz również:

Kwiaty na wiosnę, jak się za to zabrać?

Pomysły na dekoracje z wiosennych kwiatów

bukiet malowany słońcem, co wybrać