Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Bukiety boho to obecnie najmodniejszy trend we florystyce. Są to bukiety awangardowe, zrywające ze sztywnymi, klasycznymi konwencjami. W bukietach tych kładzie się nacisk na odważne łączenie kolorów i gatunków kwiatów, nietypowa jest także stosowana w nich dekoracja. Forma i estetyka kwiatowych kompozycji dąży przy tym do prostoty i naturalności. Szczególnie popularne są bukiety ślubne tego typu - awangardowość łączy się w nich z romantyzmem i stylem vintage.

Czym są bukiety boho?

Słowo "boho" to skrót od wyrazu "bohema". Nazwa tego typu bukietów świadczy więc, że nawiązują one do stylu cyganerii artystycznej. Tak jak cyganeria artystyczna, bukiety boho zrywają ze sztywnymi normami i konwencjami. Ceni się w nich natomiast spontaniczność, nietypowość i dozę szaleństwa. Nazwa podkreśla jednocześnie artyzm florysty, który nie jest już tylko zręcznie układającym kwiatowe bukiety rzemieślnikiem. Ważna staje się tak kreatywność florysty, jak i doskonałość jego techniki artystycznej. Spotyka się także określenie boho-chic, wskazujące na fakt, że są to kompozycje niezwykle modne, nawiązujące do najciekawszych i najświeższych światowych trendów we florystyce.

Nietypowość bukietów boho sprawia, że sprawdzają się one tak jako bukiety codzienne, jak i jako bukiety na specjalne okazje. Codzienna dekoracja domów kwiatami staje się bezpośrednia, świeża i bezpretensjonalna. W czasie uroczystych okazji, np. w bukietach ślubnych, ceni się natomiast oryginalność i indywidualizm bukietów boho, dzięki czemu okazje te są pozbawione sztampy, rzeczywiście wyjątkowe. Bukiety boho to także doskonały prezent, który zachwyci obdarowanego swoją nieszablonowością - bukiet boho to znak, że nasze emocje są nieudawane, żywe, prawdziwe i szczere.

Inną cechą bukietów boho jest stawianie na ekologię i naturalność. Rezygnuje się w bukietach z folii i tasiemek wykonanych tworzyw sztucznych, wybierając w pełni naturalne materiały. Modne stają się również kwiaty z ekologicznych upraw, przede wszystkim pasujące do danej pory roku kwiaty sezonowe. Wracają również tradycyjne, zapomniane odmiany kwiatów. Często bukiety nawiązują do estetyki lat 60., zwłaszcza do charakterystycznego stylu hippisów. W bukietach takich wykorzystuje się więc hippisowskie koraliki, a także tkaniny, orzechy i suszone owoce, kolorowe kamyki oraz niebarwione muszle. Do stylu bukietów boho należy również folk, a więc motywy ludowe we florystyce. Jego uzupełnieniem jest odwrót od dystyngowanej elegancji klasycznych kompozycji kwiatowych - na rzecz pełnej słodyczy romantyczności lub nowoczesnego minimalizmu. Wraca się też do dawnych mód i tendencji we florystyce, w tym nawet tych, które pochodzą z zamierzchłej przeszłości, tworząc bukiety w stylu vintage. Wbrew pozorom, kompozycje kwiatowe w tym stylu podobać się mogą często także osobom o bardziej konserwatywnych gustach.

Indywidualizm, niepowtarzalność i zerwanie z konwenansami

Bukiety boho tworzone mogą być nie tylko jako wyraz indywidualizmu florysty, ale też jako popis wyobraźni klientów kwiaciarni. W tym drugim przypadku są to bukiety tworzone na specjalne zamówienie, a więc jednorazowe. Klient kwiaciarni ma możliwość przedstawienia floryście swoich własnych pomysłów i indywidualnych potrzeb, dzięki czemu bukiet staje się niepowtarzalny. Idea, która przyświeca bukietom boho to całkowita wolność swobody twórczej. Do stylu należy przy tym nie tylko nonszalancja i ekscentryzm, ale też naturalność i delikatność.

Bardzo modne stają się w bukietach boho lekceważone dotąd gatunki kwiatów ciętych, o prostej i bezpośredniej urodzie. Należą do nich np. słoneczniki i margaretki. Popularne są również niewielkie bukiety z drobnych kwiatów, np. konwalii i fiołków. Odchodzi się od tradycyjnej mody kwiatów - kwiaty uchodzące dotąd za "żałobne", a więc chryzantemy i kalie, coraz częściej zdobią nasze mieszkania i najradośniejsze uroczystości. Do łask wracają również kwiaty jeszcze niedawno uważane za "niemodne" - na nowo odkrywa się zwłaszcza piękno goździków, znów popularne są też gerbery i frezje. Bardzo lubiana jest też tradycyjna i do niedawna uważana za "nudną" gipsówka, którą postrzega się jako dodatek pełen subtelnego wdzięku. Mniej popularne stają się natomiast kwiaty egzotyczne, a całkowicie odchodzi się od kwiatów sztucznych. Zrywa z tradycyjną mową kwiatów również kolorystyka bukietów, która jest śmiała i niebanalna - zestawia się ze sobą często kolory, które według tradycyjnej estetyki nie pasują do siebie. Śmiałe zestawienia kolorów stosuje przecież sama natura - kwitnąca łąka nie dba o kanony estetyki, a przecież zachwyca wszystkich.

Indywidualizm w układaniu bukietów nie oznacza jednak chaosu. Przeciwnie, bukiety boho tworzone są szczególnie starannie, układają je wyłącznie najbardziej doświadczeni floryści. Indywidualizacja bukietu pozwala też dobrać go stosownie do okoliczności, dzięki czemu bukiety boho sprawdzają się szczególnie dobrze jako bukiety ślubne. Dzięki nim łatwiej dopasować kwiaty do urody, stroju i makijażu panny młodej, a także do wyglądu sali weselnej.

Bukiety boho pozwalają na wyrażenie ludzkiej indywidualności. Może być to indywidualność twórcza florysty, ale także upodobania, charakter, a nawet wygląd osoby zamawiającej kwiaty oraz osoby, której chcemy podarować taki bukiet. Styl boho wymaga jednak więcej czasu, wysiłku i namysłu, niż bukiety klasyczne. Konieczne są indywidualne konsultacje między osobami tworzącymi bukiety i ich klientami. Kwiaciarnie, które tworzą bukiety w stylu boho umożliwiają więc często indywidualne konsultacje, dając możliwość "wypróbowania" bukietu. Bukiety w stylu boho to jednak także gotowe kompozycje kwiatowe - mimo naturalnego, prostego wyglądu są to bardzo złożone kompozycje florystyczne, należące do najtrudniejszych do wykonania. Spotyka się je więc tylko w najlepszych kwiaciarniach.

Bukiety boho, czyli świat kontrastów

 

W bukietach boho stosuje się często ostre kontrasty. Bardzo ciekawie prezentują się nie tylko oryginalne zestawienia kolorów, ale też kwiaty różnej wielkości. Klasyczne, czerwone róże wyglądają niesamowicie w zestawieniu z drobnymi fiołkami, bratkami i konwaliami, które doświadczony florysta potrafi z nimi zręcznie skomponować i połączyć. Dostojne piwonie połączyć można np. z jaskrami i wrzosami. Do stosowanych kontrastów należy więc także zestawianie kwiatów o naturalnej, prostej urodzie z tymi, które wychodzą za szczególnie wytworne i eleganckie lub subtelne i delikatne. Bukiety ślubne w stylistyce boho mogą wyglądać romantycznie i dziewczęco - tak, jakby to sama panna młoda zebrała łąkowe kwiaty. Bukiety boho rzadko komponuje się z kwiatów jednorodnych, bukiet powinien przypominać właśnie pełną kontrastów i dynamiki kwiatową łąkę.

Wśród bukietów boho zaobserwować można niezwykłe śmiałe zestawienia, np. eleganckie białe róże i mięsiste pędy zielonych szparagów. Zazwyczaj jednak stosuje się spokojniejsze dodatki naturalne, takie jak gałązki, liście i piórka. Duża ilość zieleni jest zresztą jedną z najważniejszych tendencji w awangardowej florystyce - floryści starają się często prezentować urodę kwiatów tak, jak wygląda ona w ich środowisku naturalnym. Drugą młodość przechodzą zielone dodatki do bukietów, które jeszcze niedawno uważane były za niemodne - a więc paprotki, asparagusy, wężownice i bluszcze, które dziś są częścią stylu vintage. Do kontrastów boho-chic należy więc również śmiałe zestawianie nowoczesności z tradycją.

Dużą uwagę zwraca się także na formę geometryczną bukietu, który nie zawsze jest klasyczną, pionową wiązanką. Przyjmuje on często formy obłe, okrągłe lub nieregularne - takie, jakie występują w świecie natury. Układ kwiatów jest swobodny, niewymuszony. W bukiecie pozostawia się też wiele przestrzeni, kwiaty nie są w nim sztucznie stłoczone i ściśnięte. Zamiast form pionowych wybiera się często kompozycje horyzontalne lub ukośne ("kaskadowe", "diagonalne", "spływające"), które są pełne dynamiki, wywierają wrażenie ruchu. Prócz bukietów w stylu boho tworzy się często inne rodzaje kompozycji kwiatowych, zwłaszcza wianki, które były niezwykle popularne w alternatywnej subkulturze hippisów, którzy sami siebie określali jako "dzieci-kwiaty".

Zobacz również:

Nowoczesne bukiety w papierze