Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Uwielbiasz bukiety skomponowane z żywych kwiatów? Twój dom zawsze zdobią kompozycje z pięknymi, kolorowymi płatkami, które zawsze szybko tracą swój nienaganny wygląd? Być może nie przykładasz odpowiedniej uwagi do ich pielęgnacji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że o takie kwiaty także należy dbać i nie wystarczy wstawienie ich do wazonu z wodą. Wydawać by się mogło, że kwiaty po obcięciu są już martwe. Nie jest to jednak prawdą. Kwiat żyje nadal, a do życia potrzebuje wody i składników odżywczych - i to właśnie jest cały sekret. W jaki sposób możesz zapewnić mu to, czego potrzebuje? Otóż jest na to kilka sposób - o których dowiesz się z poniższego artykułu. Floryści i kwiaciarze zawsze mają doskonałe i zachwycające bukiety świeżych kwiatów. Potrafią oni przeciwdziałać naturalnemu procesowi obumierania roślin - używając do tego specjalnych preparatów. Co jednak, gdy nie mamy takich specyfików w domu? Jak prawidłowo zadbać o bukiety w domowej przestrzeni? Poniżej zaprezentowano cztery bardzo ważne kroki, których należy przestrzegać, aby zachować świeżość ciętych kwiatów.

1. Właściwa higiena

Często kiedy otrzymamy bukiet kwiatów lub samodzielnie go skomponujemy, to po prostu wstawiamy go do naczynia z wodą, i na tym kończy się nasza przygoda z jego pielęgnacją. Później zazwyczaj już tylko go podziwiamy i ewentualnie co jakiś czas wymieniamy wodę na świeżą. Nie wystarczy jednak, że wstawimy bukiet do wazonu wypełnionego wodą. Konieczne jest dbanie o jego higienę - czego bardzo często wcale nie robimy. Przede wszystkim wazon, do którego zamierzamy wstawić nasze kwiaty, musi być dokładnie umyty - przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia na jego wewnętrznych ściankach,. Brudne ścianki powodują, że proces gnicia, wstawionych do środka kwiatów, ulega znacznemu przyspieszeniu. Należy także pamiętać o regularnej wymianie wody w naczyniu.

2. Prawidłowe odżywianie

Nie każdy będzie w stanie codziennie wymieniać wodę w naczyniu z kwiatami. Jeżeli codzienne wymienianie wody w wazonie wydaje Ci się uciążliwym zadaniem, zapominasz o tym lub nie masz takiej możliwości, to możesz zastosować specjalną odżywkę - która nie tylko zapewni wodzie świeżość, ale także zapobiegnie rozwoju bakterii. Kwiaciarnia Kwiatem Malowane gratisowo dodaje odżywkę do każdego zakupionego bukietu, aby pomóc w jak najdłuższym utrzymaniu jego świeżości.

3. Odpowiednie nawadnianie

Jak już wcześniej wspomniano, wiele osób po otrzymaniu bukietu, po prostu wlewa do wazonu wodę z kranu i od razu umieszcza w nim kwiaty. Jest to bardzo odruchowa i naturalna czynność - jednak nie jest ona najlepszym rozwiązaniem. Wspomnieliśmy już, że najpierw należy dokładnie umyć wazon, ale co należy zrobić później? Otóż naczynie powinno się wypełnić zimną, odstaną i przegotowaną wodą. Należy także przywiązać uwagę do tego, aby wielkość wazonu była odpowiednia w stosunku do wielkości otrzymanego bukietu.

Teraz, kiedy wiesz już jak prawidłowo przygotować wazon i wodę, możemy zająć się omówieniem kwestii podcinania łodyg. Najlepiej jest robić to pod strumieniem bieżącej wody - i zawsze z wykorzystaniem ostrego noża, należy także pamiętać o usuwaniu liści z dolnej ich części. Innym bardzo dobrym sposobem jest także przytrzymanie przez chwilę końcówek łodyg we wrzątku. Po wykonaniu tych zabiegów należy jak najszybciej umieścić kwiaty w przygotowanym wcześniej wazonie z wodą.

W naczyniu z wodą mogą rozwijać się mikroorganizmy - które znacznie przyspieszają proces więdnięcia i gnicia naszego bukietu. Jeżeli chcemy uniknąć takiej sytuacji, to musimy pamiętać o codziennej wymianie wody w wazonie! Dobrze jest także co jakiś czas nieco przyciąć łodygi - poprawiając w ten sposób ich drożność. Możesz także używać różnego rodzaju preparatów, które pomogą utrzymać kwiaty w dobrym stanie.

Uwaga na wyjątki! Nie wszystkie kwiaty będę reagowały tak samo na zastosowane zabiegi pielęgnacyjne. Podcinanie łodyg powinno odbywać się inaczej w przypadku takich kwiatów jak maki lub poinsecje. W ich wnętrzu znajduje się bowiem sok mleczny, który po umieszczeniu kwiatów w wazonie szybko zakrzepnie - a to z kolei spowoduje całkowite zamknięcie kanalików, co uniemożliwi pobieranie wody.

Bardzo istotna jest też ilość wody w naczyniu, powinna ona bowiem sięgać do połowy łodygi. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, takie jak: gerbery i tulipany - w przypadku których wody powinno być mniej. Dla przykładu gerbery zanurzamy w wodzie na około 3-5 cm długości łodygi.

4. Ochrona przed parowaniem

W pomieszczeniach, w których temperatura jest dość wysoka, a wilgotność niska, kwiaty cięte bardzo szybko tracą wodę. Czynnikiem, który powoduje, że proces ten odbywa się jeszcze szybciej jest duża ilość liści na łodygach - przez które kwiaty bardzo szybko parują. Z tego względu należy usunąć wszystkie liście z tej części pędu, który zanurzony zostanie w wodzie. Ze względu na szybkie parowanie bukietów nie należy także umieszczać w miejscu silnie nasłonecznionym. Ponadto, warto też zadbać o to, by wazon nie znajdował się w miejscu, w którym łatwo o przeciągi - ponieważ w takiej lokalizacji bukiet dużo szybciej traci świeżość.

Przydatne porady i skuteczne domowe sposoby na przedłużenie żywotności kwiatów

Bardzo często tak bardzo podoba nam się otrzymany bukiet, że chcemy cieszyć się nim jak najdłużej. Oto sześć przydatnych wskazówek, do których warto się dostosować.

1. Świeżych kwiatów nie umieszcza się w tym samym wazonie, w którym od kilku dni trzymamy już inny bukiet. Starsze kwiaty wydzielają tak zwany etylen, który przyspieszy proces więdnięcia świeżo ściętych kwiatów.

2. Bukiet najlepiej jest umieścić w przezroczystym wazonie - pozwoli nam to w łatwy sposób stale kontrolować poziom wody.

3. Naczynia z kwiatami nie należy stawiać w pobliżu patery ze świeżymi owocami. Te również wydzielają etylen - na który szczególnie wrażliwe są np. goździki, róże czy kwiaty lwiej paszczy.

4. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest bardzo wysoka, to warto wrzucić do wazonu kilka rozdrobnionych, niewielkich kostek lodu, gdyż kwiaty zdecydowanie preferują chłodniejsze otoczenie..

5. Innym sposobem jest umieszczenie w wodzie kawałków miedzi - przyczynia się ona do niszczenia bakterii uszkadzających łodygi. Jeżeli nie posiadamy także miedzi, to podobny efekt osiągniemy wlewając do wazonu odrobinę coli lub rozpuszczając w niej tabletkę aspiryny.

6. Kiedy kwiaty zaczynają więdnąć, to możemy spróbować jeszcze przedłużyć ich żywot stosując różnego rodzaju triki.

Jak zastosować się do punktu szóstego? Wystarczy, że dodasz do wody szczypty cukru lub odrobiny miodu, na kilka godzin ułożysz kwiaty w wannie wypełnionej zimną wodą, a następnie włożysz je do wazonu lub skrócisz łodygi i zanurzysz ich końcówki we wrzątku - udrożni to kanaliki w ich wnętrzu. Są to bardzo proste i szybkie czynności, dzięki którym Twoje kwiaty zachowają piękny wygląd przez bardzo długi czas, a Ty będziesz dalej podziwiać ich piękno.

Przedstawione powyżej triki z pewnością pomogą Ci w utrzymaniu świeżości Twoich pięknych bukietów i sprawią, że będziesz cieszyć się ich urokiem przez długi czas. Oczywiście w kwiaciarni Kwiatem Malowane, stosowane są wyłącznie profesjonalne odżywki i środki. Zasugerowane powyżej rozwiązania to domowe sposoby, które sprawdzają się w sytuacji, kiedy akurat nie mamy pod ręką profesjonalnych preparatów, a chcemy cieszyć się świeżością naszego bukietu przez długi czas. Jednak zdecydowanie lepsze dla kwiatów są specjalistyczne produkty, które zostały stworzone właśnie w tym celu.

Jakie wnioski płyną z powyższego artykułu? Jeśli chcemy zachować świeżość otrzymanego, lub zakupionego w kwiaciarni bukietu, zastosujmy się do opisanych powyżej czterech podstawowych kroków dbania o kwiaty. Przede wszystkim dbajmy o odpowiednią temperaturę wody, czystość naczynia oraz o to, aby kwiaty nadmiernie nie parowały. w miarę możliwości starajmy się także używać profesjonalnych odżywek, które zostały opracowane specjalnie z myślą o przedłużeniu żywotności kwiatów ciętych.